Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Hasičská sezóna 2019

Hasičská sezóna 2019Datum konání:
23.2.2020

Hasičská sezóna 2019

Tréninková dráha

Naše soutěžní družstva se zúčastňují soutěží v požárním sportu od roku 2007.  Soutěží se pravidelně zúčastňovalo jedno družstvo mužů a jedno družstvo žen. Na začátku loňského roku vzniklo nové družstvo mužů. Většina členů tohoto družstva vzešla z našeho oddílu mladých hasičů.

draha.jpg

Až do roku 2019 museli veškeré tréninky probíhat na před hasičárnou na Vlkovické ulici. Tréninky na silnici byly problematické hlavně kvůli velkému provozu.  Před každým útokem bylo potřeba zastavit provoz z obou směrů. Což bylo velmi nebezpečné hlavně při trénincích dětí.

Po změně vedení obce na podzim roku 2018 nám byla přislíbená obecní louka směrem na osadu Skalice. Začátkem jara začali první práce na osidlování této louky. Byla provedena oprava vjezdu na louku aby se na ni dalo zajet jak Trambusem tak osobním automobilem. Na tento vjezd jsme museli instalovat řetěz s visacím zámkem, protože si přes naši dráhu řidiči zkracovali cestu. Prostor pod základnou jsme si zpevnili kobercem a naměřili všechny potřebné čáry jak pro děti tak pro dospělé. Vedle dráhy na požární útok jsme umístili překážky na štafety. Kromě sportovního zázemí došlo i k vybudování ohniště s pevným grilem, které využijí hlavně mladí hasiči při svých činnostech. 

IMG_1786.jpgNa konci léta jsme na dráhu umístili box z kamionového návěsu, který slouží jako sklad materiálu. Tento sklad jsme získali díky panu Petrovi Šimánkovi, který ho sehnal a se svou technikou umístil přesně tam kam jsme chtěli. Demontáž a samotné umístění boxu byla náročná práce a zabrala spoustu času. Největší poděkování si zaslouží členové SDH, kteří se podíleli na demontáži boxu na kterou neváhali poskytnout své vlastní nářadí.

 

 Soutěže

druzstvo2.jpgPrvní loňskou soutěží bylo obvodní kolo, které proběhlo 18. května ve Zvíkově. Této soutěže se zúčastnilo družstvo žen, které se umístilo na prvním místě a zajistilo si tím postup do okresního kola. Družstvo mužů mělo svou premiéru a skončilo na krásném čtvrtém místě.

15. června vyjeli obě družstva mužů do Dubičného. Družstvo mužů nad 35 let skončilo na 3. místě a družstvo mladých mužů na místě druhém.

Soutěže ve Velechvíně, která proběhla 27. července se zúčastnilo pouze družstvo mladých mužů. Pro malý počet soutěžních družstev se soutěžilo dvoukolově. Naši muži se umístili na celkově čtvrtém místě.

Družstvo mužů se dále zúčastnilo noční soutěže v Dubičném, kde se umístili na čtrnáctém místě.

15. září vyrazili na soutěž v Lišově, kde se umístili na 3. místě, na soutěži v Ohrazení obsadili čtvrté místo.

Nejúspěšnější soutěží loňské sezóny byla soutěž v Zalinech. Soutěže se zúčastnilo družstvo mužů a družstvo žen v nové sestavě. Ženy se umístili na prvním místě a muži na druhém.

 

Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO)

Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Štěpánovice byla v naší obci zřízena v roce 2008. V současné době má naše jednotka 11 členů, kteří po vyhlášení poplachu vyjíždějí k zásahům. Všichni členové se pravidelně podrobují lékařským prohlídkám a absolvují pravidelné školení. Zřizovatelem JSDHO je obec a v jejím čele stojí velitel jednotky.

Začátkem loňského roku zažádala obec Štěpánovice o dotaci v programu Neinvestiční dotace pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Jihočeského kraje.

Cílem projektu dovybavení JSDHO Štěpánovice bylo dovybavit JSDHO Štěpánovice technikou, materiálem a věcnými prostředky neinvestičního charakteru. Projekt byl zahájen v březnu a ukončen byl koncem září.

Z poskytnuté dotace byla zakoupena motorová pila Husqvarna 550 XP. Po absolvování kurzů na její obsluhu bude moci naše jednotka zasahovat nejen u požárů a povodní, ale i u popadaných stromů. Kromě motorové pily jsme zakoupili LED reflektor se stativem, která usnadní noční zásahy. Velmi užitečná je ruční navazovačka hadic, díky které jsme schopni sami navazovat nové a opravovat staré hadice. Dále byly zakoupeny hadice a hadicové spojky.

Z osobních ochranných prostředků byly zakoupeny zásahové kabáty pro nové členy jednotky. které jsou nezbytné pro ochranu jejich zdraví.

Naše jednotka je v požárně poplachovém plánu Jihočeského kraje zařazena jako jednotka JPO 5 s určením pro zásahy na území obce Štěpánovice. Na žádost krajského operačního střediska vyjíždíme i mimo území naší obce.

vrtulnik.jpgV loňském roce jsme byli povoláni dvakrát mimo území naší obce. Poprvé jsme byli vysláni 26. srpna pátrat po nezvěstné osobě mezi Miletínem a Slověnicemi. Osoba byla nalezena po několika hodinách prohledávání lesa. Na místě zasahovalo celkem 5 dobrovolných jednotek, 2 profesionální, několik hlídek policie ČR a z Prahy byl povolán vrtulník s termokamerou.

27. září ve večerních hodinách byl naší jednotce opět vyhlášen poplach. Vyjeli jsme vyhledávat další pohřešovanou osobu, tentokrát do Hrůtova. Po příjezdu na místo události jsme spolu s dalšími jednotkami začali prohledávat vymezený prostor v rojnici. Tuto činnost komplikovala nejen tma, ale i členitost terénu. Po nalezení pohřešované osoby se jednotka vrátila zpět na základnu.

U obou těchto zásahů se nám osvědčili radiostanice, které usnadnili komunikaci s ostatními jednotkami při prohledávání lesa.

V příštích letech je zapotřebí začít pracovat na výměně cisterny za modernější, protože naše Škoda 706 RTHP je z roku 1972 a náklady na její údržbu budou jen stoupat.

Závěrem bych rád poděkoval všem členům jednotky za ochotu vyjet v jakoukoliv denní dobu a za práci, kterou věnují údržbě techniky a výcviku.

Největší poděkování si zaslouží zastupitelstvo obce v čele se starostou Ing. Vladislavem Ludvíkem a místostarostkou Ing. Radkou Prokešovou, Ph.D. za podporu v minulém roce.